آرایشگاه مردانه و داماد شاهکار

تاثیرات باورنکردنی گریم بر روی صورت

در سینما و تلویزیون ما، اکبر عبدی یکی از آن چهره‌هایی است که بارها و بارها با اندکی گریم، از این رو به آن رو شده است: پیر شده، بچه شده، جاهل شده، هنرپیشه شده و حتی زن شده! این اتفاق، کم و بیش برای بقیه هنرپیشه‌های کشورمان هم می‌افتد. ولی سوال این است که آیا این گریم‌های سنگین برای چهره ما ضرری ندارد؟ واقعیت این است که گریم، چه بخواهیم و چه نخواهیم، به زندگی عادی خیلی از مردم ما راه پیدا کرده و این مساله دیگر به دنیای سینما محدود نمی‌شود. پس این سوال را باید جدی‌تر گرفت که

● آیا گریم برای چهره ما ضرری ندارد؟

بسیاری از دست‌اندرکاران مد در اروپا و آمریکا معتقدند که گریم، جای آرایش را گرفته و تا پنج سال آینده هیچ نوع آرایش غلیظی مد نخواهد شد. به گفته این طراحان مد، تقریبا دو سه سالی است که در بسیاری از کشورهای اروپایی، خانم‌ها و به خصوص دختران جوان از آرایش‌های غلیظ پرهیز می‌کنند و آرایش‌ آنها فقط به استفاده از کرم پودرهای آرایشی، رژگونه‌های کم‌رنگ، حالت دهنده‌های مژه و برق لب محدود می‌شود و تنها برای شرکت در مهمانی‌های رسمی و شبانه از خط چشم، مداد چشم، مداد ابرو، ریمل،‌ رژلب و سایه (سایه‌های چرب) استفاده می‌شود. در حال حاضر فقط در بعضی از کشورهای خاورمیانه، به خصوص کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، انواع آرایش‌های غلیظ و طراحی‌های روی پوست رایج است. با این حال، این نوع آرایش‌ها هم بیشتر مخصوص عروس‌خانم‌ها است و در مهمانی‌های مجلل مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی آرایش‌هایی به رنگ‌های قهوه‌ای و قرمز هم جای خود را به آرایش‌هایی به رنگ‌های صورتی، نارنجی و رنگ‌های ملایم و شاد داده‌اند.

● گریم؛ انواع و اقسام

در گذشته ما دو نوع گریم داشتیم؛ گریم صحنه (مثلا تئاتر و باله و اپرا) و گریم دوربین (مثلا عکاسی و سینما)؛ اما الان گریم‌ها بسیار گسترده شده‌اند و در واقع، گریم اجتماعی هم داریم. گریم فشن (مد) نسبتا رشد کرده و حتی در دنیای سیاستمداران غربی هم کاملا جا افتاده است؛ مثلا هیلاری‌کلینتون یکی از آن سیاستمدارانی است که تقریبا همیشه گریم دارد. این روزها حتی برخی تماشاچی‌های ورزشی هم روی صورت خودشان نقاشی می‌کنند که این هم نوعی گریم محسوب می‌شود. در گذشته، زیبایی‌شناسی چهره بر اساس زیبایی‌شناسی یونان باستان بود که بر این اساس، صورت بیضی، زیباترین چهره محسوب می‌شد اما الان این قواعد از میان رفته و چهره‌های سه‌گوش و گرد و چهارگوش هم زیبا محسوب می‌شوند. در هر گریمی علاوه بر صورت و بدن فرد گریم‌شونده، باید به عناصری مثل نور و دکور هم توجه داشت اما در گریم فشن، لباس اهمیت بیشتری می‌یابد. گریمور با آرایشگر فرق دارد و فقط در یک چیز اشتراک دارند: کورکسیون یا تصحیح. اما حتی مواد آرایشی آنها هم کاملا متفاوت است.

● عوارض پوستی گریم

گروه قابل‌توجهی از بیماران مراجعه‌کننده به متخصصان پوست را بانوانی تشکیل می‌دهند که در نتیجه استعمال مواد آرایشی و کرم‌پودرهای مختلف دچار جوش‌های زیرپوستی شده‌اند. این مساله در سنین جوانی کاملا شایع است که در اثر مصرف کرم‌های پوشاننده چرب و سنگین که موجب انسداد منافذ پوست می‌شوند دچار رخداد کومدون یا جوش‌های زیرپوستی می‌شوند.

عده‌ای دیگر از مراجعان را افرادی تشکیل می‌دهند که به واسطه شغل‌شان مانند بازیگری یا مجری‌گری مجبورند مدام از پوشاننده‌های مختلف روی پوست صورت خود استفاده نمایند و آنها نیز به کرات دچار جوش‌های زیرپوستی به دنبال گریم می‌گردند. به منظور گریم عموما از دو نوع فون استفاده می‌شود، فون خشک که مانند پن‌کیک است و دیگری فون چرب.

ممکن است فردی به دنبال مصرف کرم‌پودر یا فون چرب دچار خارش و قرمزی پوست شود. تورم و التهاب به وجود آمده ناشی از حساسیت به یکی از موادشیمیایی موجود در این کرم‌پودرها یا فون‌هاست. عمدتا رخداد علایم آلرژیک در فون‌های خشک و پن‌کیک‌ها بسیار کمتر است.

افرادی که به واسطه شغل‌شان مجبورند که مرتب از فون‌های مختلف به منظور گریم استفاده کنند باید نکات مهمی را مدنظر قرار دهند. مثلا تا حد امکان به گریمور سفارش کنند که از فون‌های خشک‌تر و سبک‌تر استفاده کند که میزان عوارض پوستی آنها کمتر است. در ضمن باید پس از اتمام کار فورا مواد آرایشی و گریم خود را با آب و صابون یا شیرپاک‌کن یا محلول‌های پاک‌کننده استاندارد از روی پوست خود پاک کنند و اجازه تنفس به پوست خود بدهند. اگر به دنبال مصرف کرم‌های آرایشی یا گریم دچار خارش، التهاب، تورم و قرمزی پوست شدند فورا با یک متخصص پوست مشورت کرده و از داروهای تجویز شده استفاده نمایند. ممکن است به توصیه وی انجام «تست پچ» برایشان مفید واقع شود، در ضمن اگر متوجه رخداد جوش‌های زیرپوستی یا کومدون شده‌اند ضمن توصیه به مصرف فون‌های خشک و سبک‌تر با مراجعه به متخصص پوست، وی می‌تواند از طریق تجویز کرم‌های لایه‌بردار یا برخی روش‌ها مانند میکرودرم ابریشن به بهبود عوارض حاصل از گریم کمک شایانی بنماید. در پایان برای افرادی که مستعد آکنه هستند و یا دچار آکنه صورت می‌باشند و مجبور به انجام گریم برای پوشاندن مشکلات صورت خود می‌باشند توصیه می‌کنم که تنها از مواد‌ آرایشی یا فون‌های خشک و فاقد چربی استفاده نموده و مصرف آنها را تا حد امکان به حداقل برسانند تا زمانی که درمان کامل جوش‌های پوستی ایشان انجام گیرد.

● درحاشیه

یک هفته‌ای از خبر آسیب‌دیدگی اکبر عبدی می‌گذرد اما هنوز هم اگر اسمش را در سایت‌های جستجو تایپ کنید، با انبوه خبرهایی مواجه می‌شوید که درباره این حادثه نوشته‌اند. سرعت انتشار این خبرها آن‌قدر زیاد بود که مسعود اطیابی، کارگردان فیلم «شرط اول» (همان فیلمی که اکبر عبدی در آن بازی داشت) متعجب شده بود و با اظهار شگفتی از سرعت انتشار این خبرها درباره حال کنونی بازیگر فیلم‌اش به ما گفت: «حال او خوب است اما اصلا اسم بیمارستان را نیاورید.» به هر حال، محبوبیت عبدی ممکن است سیل هوادارانش را راهی بیمارستان کند. اما ماجرا واقعا چه بوده؟ واقعیت این است که: «اکبر عبدی در صحنه‌های تعقیب و گریز فیلم دچار پیچ‌خوردگی مچ پا می‌شود و بلافاصله از سوی عوامل و گروه فیلمبرداری به بیمارستان منتقل می‌شود. در بیمارستان مشخص می‌شود که از ناحیه زانو و تاندون‌های پایش هم دچار آسیب‌دیدگی شده و دست کم تا یک هفته باید استراحت مطلق داشته باشد. فعلا زانوی او را گچ گرفته‌اند.» اطیابی در ادامه گفتگو و با حساب حساسیتی که روی ایمنی کار ایجاد شده، تاکید می‌کند: «با وجود حضور یک گروه بدلکار برای اجرای صحنه‌های تعقیب و گریز و اکشن فیلم، عبدی ترجیح می‌داد بسیاری از صحنه‌ها را خودش شخصا بازی کند و متاسفانه این سانحه به وقوع پیوست.»

تا کنون حدود ۷۰ درصد از فیلمبرداری «شرط اول» انجام شده و گروه فیلمبرداری در فرجه پزشکی یک هفته‌ای که عبدی با آن روبه‌رو شده، صحنه‌هایی را که او در آنها حضور ندارد، مقابل دوربین خواهد برد. «شرط اول» روایت زندگی فردی به نام بهرام است که در یک حادثه رانندگی دچار مرگ مغزی می‌شود و با یک معجزه دوباره به زندگی برمی‌گردد. اکبر عبدی، کامبیز دیرباز، الناز شاکردوست، سیروس گرجستانی، نگار فروزنده، پروین قائم مقامی، امیر مهدی‌کیا، فرهاد بشارتی و پریا شمس از دیگر بازیگران فیلم سینمایی «شرط اول» هستند.

پاسخی بنویسید